Dochody a przyznanie kredytu lub pożyczki

Stałe i udokumentowane dochody to warunek konieczny skutecznego ubiegania się o kredyt w banku i to nie tylko o kredyt gotówkowy, ale też o inny rodzaj kredytu, czyli o kredyt celowy jakim jest kredyt hipoteczny albo kredyt samochodowy. W tych dwóch przypadkach kredytów celowych, bank posiada zabezpieczenie kredytu, na nieruchomości kredytowanej o raz na kredytowanym pojeździe, ale pomimo tego, wymaga od kredytobiorcy posiadania stałych dochodów i to nie w byle jakiej wysokości. Bankom zależy bowiem na tym, żeby kredytobiorca dal radę kredyt spłacić a nie żeby trzeba było prowadzić egzekucje z zabezpieczenia kredytu, która nie wiadomo jak dług potrwa a zwykle trwa bardzo długo, szczególnie w odniesieniu do nieruchomości.

Dochody sprawdzają jednak nie tylko banki. Także firmy pożyczkowe specjalizujące się w kredytach bez BIK, w większości sprawdzają zatrudnienie zanim zdecydują się wypłacić taki czy inny kredyt dla zadłużonych. Stałe zatrudnienie kredytobiorcy w takim przypadku jest szczególnie ważne dla firmy pożyczkowej. Łatwiej znaleźć na przykład chwilówki bez sprawdzania KRD i ERIF niźli bez sprawdzania dochodów. Zatrudnienie weryfikują też firmy udzielające pożyczek SMS, mimo że są to pożyczki o niewielkich kwotach. W zasadzie więc, pożyczka bez sprawdzania dochodów dostępna jest tylko pod zastaw albo pod hipotekę i to jako się rzekło, nie w banku, ale w pozabankowej firmie pożyczkowej.

Zdarzyło mi się zetknąć z ofertami nisko kwotowych pozabankowych pożyczek bez zabezpieczenia i bez sprawdzania dochodów, ale nie wróżę takim pożyczkodawcom przyszłości lecz bankructwo z powodu nieściągniętych pożyczek.

Swoją drogą, mocny kapitałowo bank moim zdaniem mógłby podejmować decyzję o udzieleniu niektórych kredytów przede wszystkim w oparciu o zabezpieczenie jakie dłużnik jest w stanie przedstawić, nawet jeśli nie posiada dochodów. Jeżeli bylibyśmy takim bankiem i przyszedł klient starający się o kredyt ale figurujący jako dłużnik w BIK i w KRD, to kredytu może bym mu nie odmówił jeżeli np. posiada nieruchomość na której można by ustanowić hipotekę kaucyjną na rzecz banku albo gdyby kredyt poręczała wiarygodna finansowo osoba. Mógłby sobie wówczas i sto razy figurować negatywnie w BIK i KRD z wniosków wielu wierzycieli, gdyż jeśli kredyt zabezpieczony będzie hipoteką to taka wierzytelność z kredytu ma pierwszeństwo w zaspokojeniu przed wszystkimi innymi wierzycielami i ich wierzytelnościami. Oczywiście jednak trzeba wówczas brać pod uwagę to, że egzekucja z nieruchomości może trwać choćby i dwa lata i nie jest przesądzone że znajdzie się kupiec. Gdyby takich przypadków było sporo, sam bank mógłby popaść w problemy związane z płynnością finansową. Jeżeli jednak bank posiadałby odpowiednie zaplecze czuwające nad tym aby nieruchomość nawet pomimo że zasiedlona przez lokatora – kredytobiorcę, została sprzedana na licytacji, wówczas nie byłoby problemów. Dobre firmy windykacyjne wiedzą, jak sobie z tym problemem radzić.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.