Kredyt hipoteczny – warto go poznać

Decyzja o podpisaniu umowy kredytu hipotecznego, zawsze jest koniecznością, podyktowaną chęcią zakupu określonej nieruchomości i brakiem środków na zrealizowanie tej transakcji. W zasadzie nie ma w braku środków niczego zaskakującego – ile nieruchomości kosztują, wie każdy, każdy również zna przeciętne zarobki. Kredyt jest w takiej sytuacji konieczny. Przed podpisaniem umowy kredytu, trzeba jednak dowiedzieć się o nim wszystkiego.

Każdy kredyt hipoteczny to umowa, która będzie obowiązywać przez co najmniej kilka, a z reguły kilkadziesiąt lat. Zawsze będzie to umowa, na mocy której klient czyli kredytobiorca będzie zmuszony miesiąc w miesiąc płacić wysokie raty kredytu i nie ma przed tym ucieczki. Wiedząc o tym, warto przed podpisaniem umowy kredytu, dokładnie poznać jego szczegóły.

Co warto wiedzieć? Odpowiedzi jest kilka. Przede wszystkim warto poznać pełne zasady kredytu i jego koszty – oprocentowanie, wysokość innych opłat, ale przez cały okres trwania umowy kredytowej. Dlaczego przez cały? Często zdarza się, że dobre oprocentowanie obowiązuje na przykład tylko przez rok trwania umowy. To przy oprocentowaniu stałym, oczywiście w sytuacji gdy oprocentowanie kredytu jest zmienne, również może dojść do nieprzewidzianych sytuacji. I tu mogą nam pomóc „wakacje kredytowe” czyli karencja w spłacie kredytu.

Jak poznać szczegóły kredytu? Recepta jest jedna – aby poznać szczegóły trzeba przeczytać umowę kredytu oraz wszelkie załączniki do niej dodane i je zrozumieć. To niby oczywiste, jednak bardzo wiele osób po prostu tego nie robi, uznając, że pisane trudnym, prawniczym językiem umowy, to coś, czego nie da się poznać do końca. Trzeba jednak się przemóc i poznać treść umowy do końca – nie ma innego wyjścia. Podpis pod umową jest zawsze zobowiązaniem, złożenie go jest nieodwracalne.

Podsumowując – kredyt hipoteczny to produkt finansowy, który umożliwia zakup lub budowę nieruchomości, jednak jednocześnie jest zobowiązaniem. Poznanie wszystkich zapisów umowy, zrozumienie zasad przyznawania kredytu i obowiązywania umowy kredytowej jest więc bardzo istotne. Sama wiedza na temat tego jakiej wysokości ratę w danym miesiącu zapłacić może być niewystarczająca.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.