Wiele niespłaconych kredytów a wyłudzenie

Zamieszczam pytanie od Użytkownika bloga wraz z moją odpowiedzią.

Inwestuję w rozwój firmy. Zaciągnąłem w tym celu wiele kredytów gotówkowych w bankach oraz pożyczek od prywatnych osób. Dobrze wiem, że nie spłacę ich w terminie. Mam zamiar spłacić wszystkie kredyty i pożyczki, nie mam zamiaru ich wyłudzić, majątek posiadam i liczę ze będzie coraz większy – po to inwestuję w rozwój firmy. Moje pytanie w związku z tym czy grozi mi prokuratorska sprawa jeżeli któryś z wierzycieli bank czy osoba prywatna, zgłosi zawiadomienie o wyłudzeniu. I czy jest możliwe że wyjdzie na jaw to że mam tyle długów. Myślę że będę odwlekał oddawanie pieniędzy maksymalnie i dopiero tuż przed egzekucja komornicza oddam wszystko, aby nie ponosić dodatkowo kosztów egzekucji komorniczej. Na poniesienie kosztów sądowych jestem przygotowany. Nie jestem nieuczciwy i mam zamiar oddać ale w tej chwili nie mogę.

Zapewne pisząc o ewentualnej sprawie prokuratorskiej, ma Pan na myśli postępowanie w sprawie o wyłudzenie czyli oszustwo a więc przestępstwo określone w art. 286 kodeksu karnego. Z treści tego artykułu wynika że jeżeli ktoś doprowadza kogoś do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i ma taki zamiar od samego początku oraz w tym celu wprowadza pokrzywdzonego w błąd, wówczas takie zachowanie wyczerpuje znamiona przestępstwa oszustwa. Nie można wykluczyć tego, że Pana zamiar zwłoki w spłacie kredytów i pożyczek organy ścigania potraktuję jako doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem banków i osób prywatnych, które pożyczyły Panu pieniądze. Może jednak bronić się Pan, że nie miał zamiaru odwlekać zapłaty.

Bardziej prawdopodobnym wydaje się scenariusz taki, że zarówno banki jak i prywatni kredytobiorcy najpierw zdecydują się na dochodzenie zwrotu kredytów i pożyczek w postępowaniu egzekucyjnym a więc składając wniosek egzekucyjny do komornika. W praktyce zwykle bywa tak, że organy ścigania odmawiają wszczęcia albo umarzają dochodzenia jeżeli wierzyciel wcześniej nie skorzystał ze wspomnianej drogi cywilnej – egzekucyjnej. Jednak nawet bezskuteczne postępowanie egzekucyjne nie musi oznaczać, że dokonano wyłudzenia kredytu: http://kredo.net.pl/problemy-ze-splata-kredytow/. Ponadto udowodnienie zamiaru oszustwa w tego typu sprawach jest trudne lub wręcz niemożliwe. Proszę jednak liczyć się ze wspomnianą niekorzystną dla Pana ewentualnością. Oczywiście banki jeżeli zechcą to dowiedzą się o tym, że ma Pan wiele kredytów, wystarczy że sprawdzą w BIK. W przypadku wierzycieli z tytułu pożyczek prywatnych, jeżeli się wzajemnie nie znają, to potencjalnie mało prawdopodobne aby dowiedzieli się o sobie wzajemnie jako o Pana pożyczkodawcach. Jeżeli jednak doprowadzi Pan do sytuacji w której skierują egzekucję pożyczki do sądu i następnie do komornika, to wówczas mogą dowiedzieć się, że ma Pan wiele spraw u komornika.

2 thoughts on “Wiele niespłaconych kredytów a wyłudzenie

  1. Banki wciąć dosyć chętnie udzielają kredytów gotówkowych na oświadczenie o dochodach. Są one szybsze niż kredyty na zaświadczenie o dochodach. Na czym polega różnica? Zaświadczenie o dochodach czyli o zatrudnieniu i wysokości dochodów wystawia pracodawca a oświadczenie o dochodach to pisemna deklaracja kredytobiorcy, że jest zatrudniony (gdzie) i na jakie wynagrodzenie. Oczywiście nie każdy kredytobiorca jest uczciwy więc banki starają się szybko zweryfikować prawdziwość oświadczenia. Podstawowa metoda to poproszenie kredytobiorcy o kilkumiesięczną historię rachunku bankowego, czy są w nim uwidocznione regularne wpływy kwoty wynagrodzenia, i/lub telefon do pracodawcy z prośbą o potwierdzenie faktu zatrudniania kredytobiorcy. Pracodawca nie musi telefonicznie udzielać takiej informacji a przynajmniej niektórzy prawnicy twierdzą, że nawet nie powinni nie mając pewności kto pyta, to tak na marginesie. Banki starają się też weryfikować w miarę możliwości czy pracodawca to nie aby firma-krzak.

    1. Wyłudzenia takich kredytów gotówkowych na oświadczenie / zaświadczenie o dochodach rokrocznie kosztują banki miliony złotych, jednak chyba pomimo tego są to opłacalne dla banków produkty skoro dość intensywnie je reklamują. Straty powstałe w wyniku (zwłaszcza) wyłudzeń rekompensują uczciwi kredytobiorcy spłacający swe kredyty na oświadczenie, których oprocentowanie rzeczywiste jest relatywnie dość wysokie.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.