Firma windykacyjna z uprawnieniami komornika?

Niektórzy zastanawiają się nad tym, że istnieją firmy windykacyjne z uprawnieniami komornika. Boleję nad tym niezmiernie, ale tak dobrze to nie ma. Żadna firma windykacyjna nie ma uprawnień komornika. Windykator to nie komornik a komornik to nie windykator. No, jakby komornik był głupi i chciałby zostać windykatorem, to nie ma problemu, bo do założenia firmy windykacyjnej nie potrzeba żadnych uprawnień.

Z drugiej jednak strony, komornik bez wsparcia firmy windykacyjnej może nie być w stanie uzyskać informacji o majątku dłużnika, o ile firma windykacyjna ma w swych szeregach tropicieli. Firmy windykacyjne pomocne są też w ogłaszaniu licytacji komorniczych, tak jak ja to robię we własnym zakresie. Dzięki temu, częściej udaje się znaleźć nabywcę na licytowany przedmiot (mieszkanie, dom, samochód, maszyny…) dłużnika. Ale bym mieszał, jakbym był zarazem komornikiem. I jeszcze, jakbym mógł sam wystawiać tytuły wykonawcze. W jeden dzień po przyjęciu zlecenia windykacji. Podpisanie umowy cesji i nawet bez wezwania dłużnika do zapłaty, zajęcie mu pensji, konta i wjazd na chatę i plombowanie sprzętów…

Powyższy wpis jest grzecznościowym, dokonanym, jak widać, przez windykatora (właściciela firmy windykacyjnej).

  1. Około 6 miesięcy temu wraz z komornikiem udałem się zabezpieczyć ruchomości dłużnika, został spisany protokół. Po 2 tygodniach złożyłem wniosek do komornika aby przeprowadził licytacje zajetych rzeczy, wpłaciłem kwotę za biegłego do wyceny tych ruchomości do dnia dzisiejszego nie została przeprowadzona licytacja ani nie otrzymałem daty kiedy się odbędzie licytacja ani za ile co wycenił te ruchomości. Co mam w tej sytuacji zrobić?? Skarga nie wiem czy pomoże już jedną pisałem i została oddalona .

    1. Można do prokuratury z art. 231 kk: Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Komornik jest funkcjonariuszem publicznym i zwlekając z licytacja działa na szkodę interesu prywatnego – Pana. Co do skargi, to musiałbym znać uzasadnienie jej oddalenia.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.